Merzifon Rus Escort Bayan Şeyma

Kısa Sürede Kilo Vermek Ne Kadar Doğrudur?

Fazla kiloların yaşadığımız yüzyılda artık sağlımız açısından ne kadar zararlı olduğu biliniyor. Standart bir kiloya ve sağlık için en iyisine kavuşmak adına bilinçli veya bilinçsiz kilo verme çabasına giriliyor. Bu süreci uzun bir zamana yaymak istemeyenler kısa sürede bu kilolardan kurtulmaya çalışıyor. Zamanla alınan kilolar olabildiği kadar hızlı verilmeye çalışılıyor. Peki, kısa sürede kilo vermek ne kadar doğrudur?

Öncelikle kilo vermek için sabır ve azim gerekiyor. Vücuttan atılan her bir kilo için metabolizma bir adaptasyon sürecine giriyor. Yapılan bilinçsiz ve şok diyetler vücudunuzda istenmeyen durumlar oluşturabilir. Bu diyetlerin bazılarında aç kalınabiliyor ve aç kalmak insanda mutluluk, canlılık ve zinde kalma hissi veren serotonin maddesini etkiliyor.  Seretonin eksikliğinde ise depresif, yorgun ve sıkılgan bir ruh hali gözlemleniyor. Bunun yanı sıra alınması gereken miktardan daha az alınan karbonhidrat beyindeki karar mekanizmasını etkileyebiliyor; bazı durumlarda zekâ kaybı yaşandığı dahi görülüyor.

Kısa sürede zayıflamanın kalp hastalıklarına yol açtığı, cildin kuruyup dökülmesine neden olduğu, kan hastalıklarına, kemiklerin hassaslaşmasına kadar giden bir çıkmaz olduğu bilinen fakat kabullenilemeyen bir gerçek. Bazı diyetlerin sebze ve meyve ağırlıklı olması sonucunda; metabolizma bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Bunun sonucunda ise alınan her farklı besin kilo yapmaya başlıyor ve yapılmış olan diyet anlamını kaybediyor.

Uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilen ve hayati önem taşıyan bu konu pek de umursanmıyor, hızlı bir şekilde kilo vermenin vücuda genellikle geri dönüşü olmayan hasarlar verebileceğini unutmamak gerekiyor. Bedenimiz gün içerisinde çeşitli besinlere ihtiyaç duyuyor ve bu besinler alınmadığı zaman halsiz ve bitkin düşüyor. Temel besinleri yeteri kadar almaya özen göstererek, düzenli yapılan egzersizlerle istenilen kilolardan yavaş ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak mümkün.

Alanında uzman kişilerle birlikte uygulanan sonuçların uzun vadeli ve sağlıklı olduğu göz önüne alındığında, zihin ve beden sağlığı için en iyisi olduğu ortada. Kısa süreli bir dış güzellik adına beden sağlığını tehlikeye atmanın hiç kimseye yararı olmayacağının bilincinde olarak, zaten çoğunluk tarafından bilinen bu zararları teyit geçmemek gerekiyor. Çünkü yeterince önemli ve uzman yardımı olmadan gerçekleştirilmemesi gereken bir eylemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir