Kıvırcık Saçlı Amasya Escort Pelin

Sabunların Cildimize Etkileri Nelerdir? Sabunlar çeşitli yağ asitlerinin bir araya gelmesi sonucunda üretilirler. Bileşimindeki maddeler, cildimiz üzerinde farklı etkilere neden olabilmektedir. Kişisel hijyen sağlayan sabunlar, günlük yaşantımızın vazgeçilmez ürünlerindendir. Yağ asitlerinin türevlerinden imal edilen sabunlar, hayvansal ve bitkisel olmaz üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

Sabunların Cildimize Etkileri Nelerdir?

Doğru kullanılmadığında cildimizde olumsuz durumlara da neden olabilen sabunların, hassas bir şekilde uygulanması gerekir. Magnezyum, kalsiyum gibi elementlerin de bileşiminde bulunduğu sabunlar, suda iyi çözünmezler. Buna bağlı olarak da ciltte tahrişe neden olabilmektedir.

Kullanılması gerekenden fazla kullanıldığında cildimizin pH dengesi bozulur, bu ani değişim de ciltte olumsuz durumları beraberinde getirir. Düzenli ve dikkatli kullanılması gereken sabunların seçimi de uygulanması gereken miktar kadar önemli bir etkendir. En çok tercih edilen sabunların hangi etkilere neden olduğunu sizler için inceledik.

Sentetik Sabunlar: Bu tür sabunlar cildimiz üzerinde en az tahrişe neden olmaktadır. Bileşimindeki laktik ve sitrik asit, cildimizdeki pH seviyesini dengelemektedir.

Nemlendirici Sabunlar: Çoğunlukla bitkisel maddelerin bileşimi ile üretilmektedir. Nemlendirici sabunlar cilde yumuşaklık kazandırır, gözenekleri açarak tedavi eder. Derinin ve cildin korunması, dezenfekte edilmesi ve nemlendirmesi için kullanılırlar. Özellikle cilt yapısı kuru olan kişilerin nemlendirici sabunları kullanması önerilir.

Transparan Sabunlar: Konsantrasyonu yüksek olan bu tür sabunlar gliserin ve şeker gibi maddeleri bileşiminde barındırır. Diğer sabunlardan oldukça farklı olan transparan sabunlar, deriyi yumuşatır ve tedavi amaçlı kullanılabilir. Gözenekler için de yararlı olan transparan sabunlar, hem yağlı tip ciltler için hem de kuru cilt tipleri için üretilebilirler.

Koruyucu Sabunlar: Adından da anlaşılacağı üzere cildin genel olarak korunmasını sağlarlar. Antibakteriyel özellikte olan koruyucu sabunlar bakteri gibi olumsuz etkilere karşı cildi savunur. Her cilt yapısı için tercih edilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir