Amasya Fantezi Escort Bayan Lemide

Diyet ve Lifli Gıdalar Nelerdir?Sıcak yaz günleri kapımızda. Hal böyle olunca da forma girmenin şimdi tam zamanı. Fakat unutmayın ki, sağlıklı bir diyet için mutlaka yeterli miktarda lifli gıda tüketmeniz gerekiyor. 

Diyet ve Lifli Gıdalar Nelerdir?

Son yıllarda sağlıklı beslenme konusunda toplum olarak bir hayli bilinçlendik. Özellikle lifli besinler artık hak ettiği değere kavuştu. Sanırız pek çoğunuz sıcak yaz günleri ve beraberinde gelecek plaj saatleri için de şimdiden vücudunuzu forma sokma çalışmalarına başladı. Tabii form almak için spor ve diyet şart. Ama unutmayın ki, diyet yaparken sağlıklı zayıflayabilmek için mutlaka lifli besinlere öğünlerinizde yer vermelisiniz.

Lifli gıdalar nelerdir? Lif daha çok meyve, yeşillik, sebze ve tahıllarda bulunuyor. Organizmamız tarafından sindirilmeyip, doğrudan vücuttan atılan lifli besinler midede şişlik yaratarak açlık hissini azaltıyor. Bundan dolayı da daha az yeme ihtiyacı duyuyoruz. Kasları güçlendirip, bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayan lifli besinlerin bir diğer yararı da yağ, şeker, kolesterol ve zararlı bazı maddelerin vücut tarafından emilmesini yavaşlatması. Fakat bu kadar çok yararı bulunan lifli besinleri tüketirken tek tip bir beslenmeden kaçınmalı ve diğer besinlerden de gerektiği kadar almayı ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir