Amasya Escort Bayan Gizem

Bitki Çayları İyi Gelir

Kışın soğuk havanın da etkisiyle favori içeceklerimiz genellikle sıcak içeceklerdir. Sıcak içecek olarak tavsiyemiz kahve ve bitki çayıdır. Kuşburnu çayı C vitamini almak için ve rezene çayı gaz problemlerine iyi geldiği için tercihimiz bunlardır.

Sebze ve Meyve Vazgeçilmez

Savunma mekanizmamızı kuvvetlendirmek ve hastalıklardan korunmak için A ve C vitaminlerinden  almak gerekir. Kış meyve ve sebzeleri bu vitaminlere çokça sahiptir. Meyve olarak ( portakal, greyfurt, havuç, mandalina, kivi) sebze olarak da ( lahana, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, maydanoz, ıspanak ) A ve C vitaminlerine çokça sahiptir.

Kışın fiziksel aktivitelerin azalması, uzun süre hareketsiz kalmak ve lifli bezlerin az tüketilmesi sonucu kabızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kuru baklagillerin, kepekli tahılların ( bulgur, kepekli makarna, esmer ekmek, pirinç, erişte, un) ve C vitamini olarak zengin meyve ve sebze tüketilmesi gerekmektedir.

Şekeri ve Yağı Az Kullanın

Kış yaklaştıkça azalan spor faaliyetlerine bağlı olarak vücudumuz yağ ve şeker yakımını azaltır. Bu durumda fazla şeker ve yağ tüketimi kilo almaya neden olur. Azalan sportif faaliyetlere bağlı olarak şeker ve yağ tüketimi azaltılmalıdır.

Tatlıya ve Fast Food’a Güle Güle

Bir oturuşta fazla yemek yememek için uzun süreli açlıklardan kaçınılmalıdır. Enerji ihtiyacını karşılamak için ayaküstü yenilen fast food ve şeker oranı fazla olan gıdalardan kaçınılmalıdır. Kısa kış günlerinde “bir tatlı yesem de yatsam” mantığından kaçınılmalıdır. Yatmadan önce yenilen şekerli ve yağlı gıdalar eritilemez ve kilo almayı kolaylaştırır. Gün içerisinde dengeli ve yeterli beslenilmeli tatlı tüketiminde aşırıya kaçırılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir