Amasya Escort Bayan Buse

Bir liste hazırlayın

Açık havada yürümediğiniz için, dikkatinizi dağıtacak trafik ya da insan faktörlerinin olmaması, form tutmaya odaklanmanız için bulunmaz fırsatlar sunar. Kafanızda, yaptığınız egzersizin vücudunuzu nasıl çalıştırtacağına dair bir liste hazırlayın. Tepeden başlayın: Dik duracaksınız, ritmik bir şekilde nefes alacaksınız, omuzlarınızı rahat bırakın, kollarınız gevşek ama dirseklerden 90 derecelik bir açıyla kırık olacak ama kendinizi kasmadan. Ellerinizi rahat bırakın, yürüyorken adımlarınızı kalçadan atın ve hareketi kalçanızda hissedin. Bacaklarınız, bir makasın keskin kısımları gibi olmalı. Adım alın, topuk-parmaklar, topuk-parmaklar…

Eğlence ve oyunlar

Yürüyüşünüz sırasında sizi meşgul edecek zihin oyunlarını deneyebilirsiniz. Mesela Fartlek çalışmasına ne dersiniz? Fartlek, İsveç dilinde hızlı oyun anlamına gelen bir kelime. Kendinize şöyle diyorsunuz: Bundan sonraki ilk 3 dakika boyunca saatte 9.5 km hızla koşacağım. Bunu izleyen 3 dakika boyunca ise normal bir tempoda yürüyeceğim. Daha sonraki 2 dakika boyunca da saatte 10 km hızla koşup, ardından gene 3 dakika yürüyeceğim. Ve çalışmanız tamamlanana kadar bu şekilde devam edersiniz.

Başka oyunlar…

Eğer Fartlek metodu sizin için fazla bağımsızsa, o zaman da piramit yöntemini deneyebilirsiniz. Çalışmanızın yarısına gelinceye kadar, diyelim ki bu süre 15 dakika olsun, her dakikada bir hızınızı saatte 0.16 km kadar artırın. Daha sonra, çalışmanızın kalan 15 dakikasında, hızınızı dakika başına saatte 0.16 km kadar düşürün. Bu gerçekten son derece iyi bir egzersizdir ve büyük ihtimalle de, sürekli uyguladığınız ve artık tekdüzeleşmiş olan programınızdan çok daha fazla kalori yaktırır.

Programınıza ekleyin

Perşembe günkü toplantınızı kaçırmayı, ya da Cuma akşamki toplantıya katılmamayı aklınızın ucundan bile geçirmezsiniz. Ama ya egzersiz? Egzersiz nedense hep ikinci plana atılır, her zaman ertelenebilir ve atlanabilir. Egzersiz için haftalık programını da bir yer ayırın ve buna sadık kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir